Loading...
logo
+90 262 759 15 12
Dilovası OSB, 3. Kısım Muallimköy Cad. No:21/A Dilovası, Kocaeli, TÜRKİYE

 Articles

Published articles can be found here and you can share.

Frozen Bakery Products

.
.
.

Dondurulmuş Unlu Mamüller

Pazar sabahı uyandığınızda mutfaktan mis gibi ekmek, çörek veya tereyağlı kruvasan kokusunu alırsanız şaşırmayın. Muhtemelen evinize dondurulmuş unlu mamuller girmiştir, yani fırın evinize gelmiştir.

‘Unlu mamuller’ dendiğinde aklımıza fırın ve pastaneler gelmektedir. Son yıllarda tüketicilerin bilinçlenmesi ve ihtiyaçlarının değişiklik göstermesi, unlu mamuller sektöründe de farklı uygulamaları ve markalaşmayı öne çıkarmıştır. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde ve yaya trafiğinin yoğun olduğu caddelerdeki ‘kafe fırınlar ve adım başı açılan simit kafeler yatırımcıların gözbebeği oldu. Büyük fırınlarla rekabet edecek kadar çeşitliğe sahip market içi unlu mamul reyonları, ortama sıcak bir hava katmakta ve sürekli ekmek üretimi sayesinde taze ekmek kokusu ile müşterileri çekmektedir.

.
Tüketici ihtiyaçları zaman içinde değişiklik gösterse de, ekmek satın alırken göz önüne alınan en önemli faktör hala ürünün sıcaklığıdır. Günün her saatinde taze ve istediği çeşit ekmeğe ulaşmak isteyen tüketicinin talebini karşılamak için birçok fırın konsept değişikliğine gitmek zorunda kaldı. Bu zorunluluk, birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Daha geniş mekân, daha fazla usta ve satış elemanı yatırımcı için önemli bir sorun oldu. Bununla birlikte bu büyük imalathaneler, marketler içine sığmadığından alışveriş içlerine girmeleri de ayrı bir problem oldu. Bu sorunu aşmak için, Avrupa da olduğu gibi Türkiye’de de ‘dondurulmuş’ ürünlere geçiş başlamıştır. Ayrıca insanların daha bilinçli hale gelmesi, derin dondurucuların evlere girmesi ve büyük marketlerin sayılarının artması ile dondurulmuş unlu mamullerin perakende satışlarını arttırmıştır.
.
Dondurulmuş unlu mamül olarak en çok milföy, pizza, ekmek, kruvasan olsa da artık cookie, kek, çörek, börek ve pasta çeşitleri ile beraber bütün ürünlerin dondurulmuşunu bulmak mümkündür. Türkiye ‘de 40 milyar liranın üzerinde, unlu mamul pazarı var. Ülkemizde 90’lı yıllarda başlayan dondurulmuş unlu mamul üretimi son yıllarda artış gösterse de, gelişmiş ülkelere göre hala çok düşüktür. Yapılan araştırmalarda, yıllık kişi başına düşen dondurulmuş gıda tüketimi İngiltere’de 41 Kg, Fransa’da 34 kg ve Almanya’da 30 kg iken Türkiye’de bu rakam sadece 0,8 Kilogramdır. Son yıllarda ülkemizde bu sektördeki gelişmeyi fark eden İtalya, Belçika, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler çeşitli yatırımlar yaparak pazar paylarını artırma çabası içindeler. Bu yüzden önü açık ve geleceği olan en önemli sektörlerden biri dondurulmuş unlu mamullerdir.
.

Türkiye’de ilk dondurulmuş unlu mamul üreten ve 22 yıldır üretimin içinde olan birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dondurma işlemi; gıdaların koku, tat veya besin değerinde herhangi bir değişime neden olmadığından en iyi gıda saklama yöntemidir. Bu yöntem bize birtakım avantajlar sağlar:

Sonuç olarak para, zaman, enerji tasarrufu sağlayan, hijyenik koşullarda tüm besin değerlerini kaybetmeden, hiçbir koruyucu madde olmaksızın, uzun süre saklanabilen dondurulmuş ürünler modern çağımızın en pratik çözümüdür. Kafelerin, pastanelerin, simitçilerin tezgâhından eksik etmediği ürünlerin tazelik sebebi, nitelikli personel sıkıntısı çeken otellerin kurtarıcısı, misafirlerimize mutfakta ustamı var dedirtecek lezzetler sunmamız dondurulmuş unlu mamuller sayesindedir. Bütün bunlar bize gösteriyor ki unlu mamuller sektörü giderek büyümeye devam edecektir.

Süleyman ÇAKIR
www.ekmekdunyasi.com
suleyman@ekmekdunyasi.com